spacer
magyar Nagy testvr Djak 2004 Privacy International Magunkrl
spacer

provided by
spacer

sponsored by
spacer

member of
spacer

adatvdelem vilga
figyelnek.hu
TASZ
edemokrcia
INDOK
ITTK privacy hrlevl
EPIC
EDRi
peticio.hu

spacer

adatkezels

Az adatgyjts nem megolds!

spacer

Az Eurpai Bizottsg s az igazsggyi miniszterek azt akarjk, hogy mind a 450 milli EU-s llampolgr telefonlssal s internetezssel kapcsolatos adatait ktelez legyen megrizni. Petci alrshoz s/vagy rszletekrt tovbb...

Nagy Testvr Dj 2005

Kedves rdekldk!

A kznsgszavazs lezrult, mindenkinek ksznjk az rtkes szavazatokat. Ma, 2005. december 1-n, 18:00-i kezdettel a Szimplban (Budapest, Kertsz u. 48.) nyilvnossgra hozzuk, hogy kik kapjk idn a Nagy Testvr Djat. A djtadta minden rdeklodot, szeretettel vrunk.
ASVA
Az alaptvny amely klikkelni hagy, elbjni nem.
Indokls:
Az Audiovizulis Mvek Szerzi Jogait Vd Kzcl Alaptvny (ASVA) llami szervekkel kzremukdve hatsgknt lp fel s minden fjlcserl programot futtat felhasznlt potencilis bnznek tekint.

Bak Sndorn Erzsbet
Az Orszgos Idegsebszeti Tudomnyos Intzet munkatrsa
Indokls:
Az anonim internetes jellsen tudomsunkra jutott, hogy a forvosokn kvl minden levelet felbont s elolvas, ami csak tmegy a kezn.

Budapesti Kzlekedsi Rszvnytrsasg

Indokls:
A 2005-ben beszerzett msodik 50 db. VOLVO busz kamerkkal val elltsrt, a trfigyels nvelsnek szndkrt.

EDPLand Kft.

Indokls
Az anonim internetes jellsen tudomsunkra jutott, hogy a cges e-mail accountok kimeno s bejvo forgalmt egyarnt monitorozzk, megfigyelik.

Google

Indokls:
A Gmail szolgltats adatkezelsi nyilatkozata kapcsn. A szolgltat adatvdelmi nyilatkozata szerint sohasem trli a ltrehozott postafikok tartalmt. A leveleket akkor is megtartja, ha a felhasznl megsznteti Gmail accountjt. Mindez lehetosget teremt a Google-nek a felhasznlk tipizlsra, zleti profilok ksztsre.

Gyurcsny Ferenc
kormnyfo
Indokls:
A Magyar Szocialista Prt 2005 nyarn folytatott telefonos direkt marketing kampnyrt, melyben a 100 lps programjt npszerustette. Azok a szemlyek, akik nem titkostjk a telefonszmukat, nem felttlenl jrulnak hozz ahhoz, hogy ilyesmivel megkeressk oket. A Magyar Szocialista Prt ezen llampolgrok magnszfrjba vlemnynk szerint illetktelenl hatolt be.

Hotel Liget

Indokls:
Tudomsunk szerint az pletben tallhat kamerk ltal rgztett kpeket 60 napig megorzik.

LiDL

Indokls:
A noi alkalmazottakat menstrucis ciklusuk alatt srga fejpnt viselsre ktelezik.

Medimpex Gygyszer-nagykereskedelmi Rt.

Indokls:
Az anonim internetes jellsen keresztl jutott a tudomsunkra, hogy a belpteto rendszert s a szmtgpeket a dolgozk megfigyelsre hasznljk. Perc alap munkaido elszmolst hasznlnak, figyelik a szmtgpen fut programokat s naplzzk a ltogatott weboldalakat.

Pannon GSM

Indokls:
A flottakvets szolgltats miatt. A Pannon GSM minden hatlyos jogszablyt betart, mi mgis gy rezzk, hogy ezzel a szolgltatsukkal eszkzt nyjtanak a vllalatoknak, hogy megsrtsk a privt szfrt.

Hajs Alfrd Uszoda

Indokls::
Az plet kl- s belterleteinek bekamerzsa, a frdozo kznsg megfigyelse.

Lamperth Mnika
belgyminiszterasszony
Indokls:
A Belgyminisztrium (BM) azzal a nem mindennapi teljestmnnyel vlt a djra eslyess, hogy a vllalkozs keretben vgzett szemly- s vagyonvdelmi, valamint a magnnyomozi tevkenysg szablyairl, a Szemly-, Vagyonvdelmi s Magnnyomozi Szakmai Kamarrl szl 1998. vi IV. trvnyt eloszr 2004. jniusban minostette az Alkotmnybrsg alkotmnyelleness, majd az AB hatrozat nyomn elksztett j trvnnyel 2005. oktberben ugyanazt tette. A BM volt mindkt trvny eloterjesztoje s mindkt trvny adatvdelmi okokbl bukott meg az alkotmnyossgi teszten. A minisztrium ezzel a kt trvnnyel kiemelkedoen sokat tett az llampolgrok magnszfrjnak megsrtse tern.

Barth Etele, Somogyi Ferenc, Lamperth Mnika, s Petrtei Jzsef
eurpai gyekrt felelos trcanlkli miniszter, klgyminiszter, belgyminiszterasszony, igazsggy-miniszer
Indokls:
A Magyar Kztrsasg Kormnya rszrol - tudomsunk szerint - a felsorolt ngy miniszter hozta meg azt a dntst, miszerint a Magyarorszg megszavazza az Eurpai Uni Tancsnak a tagllamok ltal killtott tlevelek s ti okmnyok biztonsgi jellemzoire s biometrikus elemeire vonatkoz elorsokrl szl 2252/2004/EK rendelett. A biometrikus tlevelek bevezetse kapcsn az illetkes miniszterek elmulasztottk a lakossgot az j utiokmnyokkal jr kvetkezmnyekrol tjkoztatni, nem krtk ki a szakmai szervezetek vlemnyt, s semmibe vettk az adatvdelmi biztos szrevteleit.

A miniszterek az adatvdelmi biztos kifejezett tilatkozsa ellenre megszavaztak egy a magyar alkotmnnyal sszeegyeztethetetlen, szemlyes adatok vdelmhez val jogot slyosan srto jogszablyt.


Hunvald Gyrgy, Tth Jzsef, Mester Lszl
VII., XIII. s XVIII. kerlet polgrmesterei
Indokls:
A trfigyelo kamerk tmogatsrt. A trfigyelo kamerk hatkonysgrl Magyarorszgon mg semmilyen hatstanulmny nem szletett, semmi nem bizonytja hatkonysgukat. A kzbiztonsg statisztikai javulst okozhatja pl. a kzvilgts javulsa vagy a jroszolgltatsok tszervezse.

Zslecz Gza

Indokls:
Az anonim internetes jellsen keresztl azt az informcit kaptuk, hogy az ltala zemeltetett s a Pcsi Tudomnyegyetem rendelkezsre bocstott, kollgiumnak hasznlt pletben lakkat megfigyeli.


Zsri

  • Fldes dm jogsz (TASZ)
  • Mr Lszl matematikus
  • Pelle Andrea jogsz (TASZ)
  • Simon va jogsz
  • Szab Mt jogsz
  • Varr Szilvia jsgr
  • temezs

  • 2005 szeptember 10 - Kamerasznhz Budapesten
  • 2005 szeptember 19 - oktber 10: Jelltek lltsa az interneten
  • 2005 oktber 10 - oktber 17: Az internetes jellsek segtsgvel a zsri jellteket llt s errl az rintetteknek rtestst kld
  • 2005 oktber 17 - november 17 23: A jelltek megtehetik ellenvetseiket
  • 2005 november 17 22: A jelltek nyilvnossgra hozatala
  • 2005 november 17 22 - november 24 30: Kznsgszavazs
  • 2005 november 24 december 1: Djtad az esti rkban

  • Ki jellhet?
    Brki s brmi, ami Magyarorszgon veszlyt jelent(het) a privacy-re, azaz a hbortatlan magnlethez val jogra. Azaz nem az szmt, hogy trvnytelensg trtnjen, hiszen ha ez lenne a kritrium, akkor nem lehetne pldul egy trvny megalkotsrt/elfogdsrt Nagy Testvr Djat odatlni (miknt erre mr j nhnyszor volt plda a nemzetkzi gyakorlatban). De azrt akad nhny szably: pldul az, hogy mivel a Nagy Testvr Dj nem politikai dj, ezrt politikai szempontokat nem ll mdunkban figyelembe venni (a jelltek kztt egyarnt szerepelt mr Magyarorszgon is baloldali sajt s jobb oldali politikus). Meg pldul az is, hogy a felelssg nem terjed korltlanul felfel, s egy nagy llami intzmny nem megfelel adatkezelse esetn a vezetje jellhet, de nem jellhet a felettese (hacsak nem az is tevlegesen hozzjrult a privacy-srtshez). Msklnben az llami szervek kategrijban minden vben az aktulis miniszterelnk vinn el a Djat - s ennek bizony nem sok rtelme lenne.

    Milyen kategrikban lehet jellteket lltani?
    Magyarorszgon - tbb-kevsb sszhangban az orszgrl orszgra vltoz nemzetkzi gyakorlattal - sszesen t kategriban osztunk ki Nagy Testvr Djat:

    llami Szervek Nagy Testvr Dja, azaz:
    Szverdlovszk-dj:
    1979 prilisban slyos baleset trtnt a szovjetunibeli Szverdlovsz mellett mkd, "19-es Zna" elnevezs titkos katonai bzison. A "19-es Zna" a szovjet biolgiai s vegyifegyver -program egyik f kzpontja volt. E kutatsok a Szovjetuni ltal 1972-ben alrt, a biolgiai fegyverek korltozsrl s leszerelsrl megkttt nemzetkzi konvenci megszegsvel folytak gzervel. Ksbbi nyugati hrszerzsi jelentsek szerint a programban sszsen 25 - 30 000 ezer kutat s alkalmazott vett rszt a hetvenes vekben. A"19-es Zna" f feladata az anthrax hadszati alkalmazsnak kifejlesztse volt.
    1979 prilisban bzison por alakban trolt tbb tonna anthrax egy kis rsze a szellz berendezsen keresztl a levegbe jutott. A szl a felht Szverdlovszk ipari negyedei fel sodorta. Rvidesen tbb tucat beteg kerlt krhzba slyos lgzsi s koordincis zavarokkal, valamint heveny agyvrzssel. A vrost megszlltk a KGB vegyimentest brigdjai s nyomozi. Utbbiak minden, a betegekre vonatkoz iratot, krjelents lefoglaltak. A kvetkez kt nap leforgsa alatt mintegy 70 ember halt meg a td-, illetve agyvrzs kvetkeztben. A holttetemeket szigor biztonsgi intzkedsek kzepette szintn elvittk, s tmegsrba hantoltk. Arrl nincs adat, hogy katonai bzison szolglatot teljestk kzl hnyan vesztettk letket a baleset kvetkeztben.
    rszletek >>

    Kznsg-dj, azaz:
    Idi Amin Dada-dj:
    Idi Amin Dada 1923 s 1925 kztt szletett az ugandai Koboko tartomnyban. 1946-ban lpett be a hadesergbe, mint szakcs. 1951-ben hazja nehzsly boxbajnoka lett, mikzben lassan haladt elre a rangltrn. 1958-ban ftrzsrmester s szakaszparancsnok. A kortrsak kemny-, illetve kiss nehzfej, de megbzhat katonaknt emlkeztek r. 1962-ben mr hadnagyknt irnytotta a "turkanai mszrls" nven elhreslt hadmveletet Uganda szaki rszn. Az abban az veben fggetlenn vlt orszg katonai fparancsnokv mr az j miniszterelnk, Milton Obote nevezte ki. 1971-ben megbuktatta Obote kormnyt. A kvetkez vekben pldtlan tisztogatst rendezett a hadseregben s az llamapparrtusban, a rivlis trzsek elleni irthadjratainak pedig becslsek szerint 300-500 ezer ember esett ldozatul szerte az orszgban. Uralmt a tanzniai hadsereg dnttte meg 1979-ben. Idi Amin elbb Lbiba, majd Irakba, vgl Szad-Arbiba szktt, ahol tisztes apanzst s teljes elltst kapott a Feiszal kirly kormnytl. Egyik interjjban azon sajnlkozott, hogy mr nem volt ideje kedvenc trtnelmi alakjnak, Adolf Hitlernek szobrot emeltetni az ugandai fvrosban, Kabalban. Tbbszr tett sikertelen ksrletet arra, hogy visszatrjen Ugandba, legutbb 2001-ben. 2003-ban magas vrnyomssal s vese-elgtelensggel krhzba kerlt. 2003 augusztus 16-n hunyt el.
    rszletek >>

    Magnszemlyek Nagy Testvr dja , azaz:
    Erich Mielke-dj:
    Erich Mielke 1907-ben szletett Berlinben. 1925-ben lpett be a Nmet Kommunista Prtba. 1931-ben egy utcai incidens alkalmval meggyilkolt kt rendrt. Belgiumba, majd a Szovjetuniba meneklt, rszt vett a spanyol polgrhborban. 1945-ben trt vissza Nmetorszgba, ahol a szovjet megszllsi zna rendrsgnek megszervezse volt a feladata. 1950-ben, az Nmet Demokratikus Kztrsasg megalaktsa utn belgyminiszter-helyettes lett, majd 1957-tl 1989-ig, a rendszer buksig llambiztonsgi miniszter , a Stasi fnke. Vezetse alatt a Stasi a legkiterjedtebb, s a npessg nagysghoz mrten a legnagyobb besg-hlzatot mkdtet politikai rendrsgg ntte ki magt a szovjet blokkban.
    A nmet egyesls utn, 1993-ban Mielke ellen vdat emeltek, azonban csak az 1931-ben elkvetett gyilkossg miatt tudtk felelssgre vonni. Hat v brtnre tltk, de egszsgi llapotra tekintettel kt v letltse utn szabadlbra helyeztk. A Stasi ln folytatott tevkenysgrt nem tudtk felelssgre vonni, gy tbbek kztt azrt sem, hogy a parancsnoksga al tartoz hatrrsg tbb szz, a berlini falon t meneklni prblkoz embert ltt agyon 1961 s 1989 kztt. Erich Mielke 92 ves korban, 2000 mjusban hunyt el.

    Cges Nagy Testvr Dj, azaz:
    Dehomag-dj:
    Az IBM nmetorszgi lenyvllalata, a Deusche Hollerith Machinen Gesselschaft (rviden: Dehomag) a Msodik Vilghbor alatt lyukkrtyk segtsgvel szervezte meg a Harmadik Birodalom vasti menetrendjnek szehangolst, a lyukkrtyt hasznlta fel a zsidk tudomnyos alapossg kiheztetsre; tovbbkpzseket tartott a nci tisztek szmra s a Dehomag tette azt is lehetv, hogy "azonostsk" a zsidkat, s "magt a 'faji' besorolst, teht a nem valls, hanem nemzedkekre visszamen szrmazs szerinti osztlyozst is a Dehomag tallta ki", rja Edwin Black amerikai trtnsz.
    A cg egyik plaktjn egy gyrplet felett lebeg? risi lyukkrtya lthat, s a rajta keresztlhalad fnysugarak bevilgtjk az plet minden zugt. "A Holleright tvilgtja az n cgt, s ezzel segti a felgyeletet, valamint a szervezst." Egy msik plakton a lyukkrtya egy, az gen lebeg, risi szembl tremkedik ki: "Lssunk mindent a lyukkrtya szemvel."
    Forrs: Edwin Black: az IBM s a Holokauszt (Athenaeum 200 Kiad, 2001)


    Pozitv E-privacy Dj: ezt vrl vre azok a szervezetek/magnszemlyek kapjk, akik a legtbbet tettk a privacy vdelmrt.

    Mi trtnik a jelltekkel?
    A zsri az internetes jellsek lezrulsa utn - termszetesen nem mlesztve, hanem elksztve s pldul szemlyek, intzmnyek kr csoportostva (illetve a sajtban s az interneten hozzfrhet httrinformcikkal kiegsztve)- az sszes jellst megkapja, s ezeket is felhasznlva, de szabadon dnt arrl, hogy kit vegyen fel a jelltek listjrl.
    Az ritntetteket termszetesen rtestjk, hogy bekerltek a jelltek kz, s elegend idt kapnak arra, hogy megtegyk esetleges szrevteleiket (s pldul felhvjk r a zsri figyelmt, ha az tves informcik alapjn jellte ket). A jelltek listjt csak ezt kveten hozzuk nyilvnossgra, s ettl kezdve lehet arra szavazni - ismt csak az interneten -, hogy kinek jusson a Kznsgszavazatok Dja.



    "Az Orwell ltal elkpzelt totalitrinus diktatra nem az egyik naprl a msikra jn ltre... az apr szabadsgjogok s a privacy lland megnyirblsa fog elvezetni hozz."
    (New Scientist Editorial, 2001. mjus 5.)

    TEA 2001-2005

    gipoco.com is neither affiliated with the authors of this page nor responsible for its contents. This is a safe-cache copy of the original web site.