Стига вече с глупостите

03.02.2012 | Автор: Юлиян

Статия на Йовко Ламбрев относно подписаното от България търговско споразумение АСТА, публикувана в блога yovko in a nutshell

Някога, при това съвсем не твърде отдавна, Интернет изглеждаше така:

spacer

Имам предвид само така! Това по-горе е screenshot от първата публична telnet-услуга, която ползвах в живота си, но направен преди няколко минути. Да, тя – услугата – още е жива и през миналата година grex.cyberspace.org навърши точно 20 години. Макар вече там да пенсионираха telnet-протокола.

Дълго време sdf.lonestar.org бе за мен „моето“ място в Мрежата. О’кей, когато аз стъпих в Интернет вече имаше Yahoo – точно се бе появило, но това тогава бе най-хакерският, най-свободният, най-истинският Интернет ever… Тогава нямаше никакво значение кой какво и как е направил, едни и същи анимирани gif-чета стояха на всеки втори сайт и се споделяха свободно. Хората споделяха всичко – трикове, хакове и парчета код с удоволствието и страстта на Откривателя и благородството на Създателя… Мрежата се развиваше със скоростта на експлозия. Имаше толкова малко неща, че каквото и да направиш беше полезно и теоретично никак не бе необичайно да измислиш нещо ново и да се почувстваш пионер.
Прочетете още »


Ако ви е харесала статията, натиснете бутончето
Публикувано в България, Интернет | Напишете коментар

Богата колекция от линкове за HTML5

12.04.2011 | Автор: Юлиян

spacer

Винаги е за предпочитане да се използват нови технологии, когато искаме да постигнем по-добри резултати в работата си. А ако става дума за уеб-дизайн, то говорим за новия език за маркиране в уеб – HTML5. С негова помощ разработването на уеб-приложения става по-забавно.

HTML5 въвежда няколко нови елементи и атрибути, които усъвършенстват типичната структура на съвременните уеб-сайтове. Някои от тях са семантични заместители на често употребяваните основни блокове (<div>), и вградени (<span>) елементи, например <nav> (блок за навигация) и <footer> (обикновено, дъното на уеб страницата или последните редове на HTML кода). А други функции, като Поддръжка на шаблони (Canvas), Локално съхранение или Уеб работници (Web workers) дават възможност на потребителите да правят много повече неща в браузъра. Уеб страниците с HTML5 са по-семантични използвайки специфичните структурни етикети (тагове).

По-долу ще откриете връзки към полезни уроци, техники и примери за използване на HTML5.
Прочетете още »


Ако ви е харесала статията, натиснете бутончето
Публикувано в Дизайн, Интернет | 1 коментар

Отворено писмо

27.01.2011 | Автор: Юлиян

Поводът за това писмо са онлайн публикации в сайтовете trud.bg (21.01.2011), monitor.bg (21.01.2011) и razkritia.com (22.01.2011) по повод смъртта на Борислав Борисов.

И трите публикации по грозен начин очернят личността на г-н Борисов и грубо нарушават правилата на журналистическата етика с цел търсене на сензация. И в трите има непроверени и съчинени факти, поднесени по пошъл начин.

Отказваме да цитираме текстовете или да дадем линкове към която и да е от трите статии, тъй като не искаме да мултиплицираме грозното и непрофесионалното в българското интернет пространство.
Конкретни примери има посочени в жалбата срещу в. "Труд", която изпратихме в Националния съвет за журналистическа етика и Комисията по етика в печата подписана от 47 души, както и в отворените писма до отговорните лица в "Монитор" и "Разкрития".

За съжаление последните две издания не са подписали Етичния кодекс на българските медии и не могат да бъдат разследвани от Националния съвет за журналистическа етика.
Прочетете още »


Ако ви е харесала статията, натиснете бутончето
Публикувано в Блогове, България, Интернет | Напишете коментар